Çelik Yapıların Avantajları
Çelik Yapılar 28 Mayıs 2019

Çelik Yapıların Avantajları

Çelik Yapıların Avantajları 
Çeliğin gerilme mukavemeti betona göre kat kat fazladır.Beton basınçta güçlü, gerilmede ise daha zayıftır.Yapılarda gerilme kuvvetinin bulunduğu yerlerde beton kullanılacaksa, gerilmeye dayanması için beton içerisinde çelik donatılar kullanılmalıdır. Bu yapı türüne ise betonarme denir.

Çelik aynı zamanda sünek bir yapıdadır. Süneklik, temel olarak, yapının arızadan önce verdiği uyarıdır. Beton ise doğada gevrektir. Emniyet hattının faktörünü geçtikten sonra aniden başarısız olur, ancak çelik yapılarda bazıları da bazı sınırlar tanımlar. Yapı, bu sınırları aştığında yapı aniden çökmez, ancak süneklik nedeniyle yeterince uyarı verir ve bina güvenli bir şekilde boşaltılabilir.
Çelik ayrıca beton ile karşılaştırıldığında ağırlık oranına karşı yüksek bir mukavemete sahiptir. Yapının inşa süresi kısa olduğunda çelik yapılar tercih edilir. İnşa zamanı betona göre daha kısadır. Çelik çubuklar gerektiğinde yeniden kullanılabilir. Kullanım açısından maliyeti düşürebilir.

Çelik yapılar her yönden genişleyebilir. Gelecekte mukavemette herhangi bir değişiklik olması gerekiyorsa çelik kullanarak güçlendirme çok daha kolay olacaktır, ancak betonda bu mümkün değildir.

Çelik, beton kolonlara kıyasla daha küçük kolon ebatlarına sahiptir; bu nedenle, diğer fonksiyonlar için bu daha fazla alanın kullanımına sunulacaktır.

Çelik yapılar betondan daha hafif olduğu için daha az maliyet gerektirir ve yapıya ait temelin maliyetini azalır.

Çelik yapılar maliyet açısından etkilidir . Çelik konstrüksiyon montaj ve kullanım açısından daha

kolaydır. Dolayısıyla neredeyse bir yılda biten bir bina şimdi birkaç ay içinde tamamlanabilir. Bu inşa süresini hesaba katarak tasarruf edilebilir.

Yardıma mı ihtiyacınız var? Bize ulaşın!